Tournament Results

INTO ORBIT SM

2018-2019

State Invitational

CONGRATULATIONS!

Region Team Name Team Number
South Florida TAZ BOTS 913
South Florida Astro-POD-ics 37452
South Florida Shark Side of the Moon 27646
South Florida Cybernetic Tigers 10155
South Florida PCR Delta 37802
South Florida Polo Park Cyber Stallions #1 16113
South Florida Cosmic Ninjineers 25907
South Florida Subaroos 28658
South Florida Metalloids 2134
South Florida DKJA Leaders 40116
South Florida Polo Park Cyber Stallions #2 36112
Central Florida Error 404 Team Not Found 34572
Central Florida HeathrowBots 31605
Central Florida Spaceghettio's 37815
Central Florida The Lunartics 37333
Central Florida Top Notch Bots 4460
Central Florida Llamanauts from Heathrow 30640
Central Florida Robots of the Future (ROTF) 17472
Central Florida Lego Bots 23561
Central Florida Galactic Gears 10240
Central Florida Insert Generic Team Name Here 18286
Central Florida GatorBots 26689
Northeast Florida Martians 6385
Northeast Florida Shiva Atomatron 15571
Northeast Florida Astrobo Rockers 16654
Northeast Florida Technical Trojans Black Team 16664
Northeast Florida Men in Black - Jax 32711
Northeast Florida The Luna-tics 38133
Northeast Florida Galactic Titans 41158
Northeast Florida Bolles Bots Blue 19006
Northeast Florida Bolles Bots Whitehurst 32540
Northeast Florida The Electro-Lions 38641
Northeast Florida Technical Trojans Green Team 25438
West Florida The R2D2s 1449
West Florida Techno Turtles 2697
West Florida Tie Dye Gummy Divas 30648
West Florida RoboNinjas 31128
West Florida Team R.I.S.E. 33066
West Florida Techno Wizards 37578
West Florida Gucci Einsteins 40415
West Florida Astrobots 41161
Northwest STEMM Stingers 3735
Northwest STEMM Swarm 3748
Northwest Gimme Some SPACE 8882
Northwest DMS Rebels 8885
Northwest Thunderbots 25221
Northwest TL/RC Overthinkers 6676
Northwest TL/RC All Stars 40036
 

Glades Qualifier

CONGRATULATIONS!

Event Award Team Name Team Number
Champion RoboCanes 32651
Robot Design Space Invaders Gulliver 6043
Project The Decoders 3.0 32989
Core Values Ninja Warriors 25965
Team Spirit Minions 8091
Judges Award Teknik Force 34913
Coach/Mentor Sid Rath FRC2383 (Ninjineers)
Robot High Score Mission 3:16 (120 points) 1042

Regional Tournament Bids

RoboCanes (#32651) and
The Decoders 3.0 (#32989)


S.P.A.M. Qualifier

CONGRATULATIONS!

Event Award Team Name Team Number
Champion RevForce 9737
Robot Design Milky Duds 18086
Project GMS Elements 5146
Core Values Imagine South Vero 41963
Team Spirit The Decoders 4.0 40138
Judges Award RoboGators 6820
Coach/Mentor James Jones 18086 (Milky Duds)
Robot High Score RevForce (172 points) 9737

Regional Tournament Bids

RoboStallions (#7256), Milky Duds (#9737),
RevForce (#9737), and GMS Elements (#5146)


RazzMaTaz Black Qualifier

CONGRATULATIONS!

Event Award Team Name Team Number
Champion DECODERS 17484
Robot Design WATERCHUGGERS (Bulldogs 7) 26656
Project BOHEMIAN BOTS (Bulldogs 8) 21144
Core Values GMS ISOTOPES 38543
Rising Star BEAM ME UP SCOTTIES 33721
Judges Award OR-BITERS 16108
Coach/Mentor Chari Distler 23242
(Eaglebotics Eaglettes)
Robot High Score Water Chuggers(126 points) 26656

Regional Tournament Bids

DeCoders (#17484), OR-BITERS (#16108),
Water Chuggers (#26656), and Eaglebotics Eaglettes (#23242)


RazzMaTaz Red Qualifier

CONGRATULATIONS!

Event Award Team Name Team Number
Champion CYBER STALLIONS 36112
Robot Design OWLSTRONAUTS 34763
Project DECODERS 20902
Core Values ASTRO PODICS 37452
Rising Star CODEGRAMMERS 40688
Judges Award Port ST. Lucie 38851
Coach/Mentor Brad Sokol 40688
Volunteer Nicholas Thomas
Robot High Score OWLSTRONAUTS (113 points) 34763

Regional Tournament Bids

CYBER STALLIONS (#36122),
GIVE ME SOME SPACE (#16109),
ASTRO PODICS (#37452),
and SPACE INVADERS (#22021)


Ramblewood Qualifier

CONGRATULATIONS!

Event Award Team Name Team Number
Champion Advant Guardians 17199
Robot Design DKJA 40166
Project PCR Gamma 37803
Core Values RoboPaws 6700
Team Spirit Liberty Eagles 13463
Judges Award Silver Lakes Dolphins 13175
Volunteer Christina Del Pozo
Robot High Score Advant Guardians 17199

Regional Tournament Bids

Advant Guardians (#17199),
DKJA (#40166),
and PCR Gamma (#37803)


St. Bonaventure Qualifier

CONGRATULATIONS!

Event Award Team Name Team Number
Champion Shark Side of the Moon 27646
Technical United Engineers 36725
Project Alpha Ninjineers 17589
Core Values Metalloids 2134
Rising Star Intergalacticoos 36667
Team Spirit Space Invaders 35650
Robot High Score Shark Side of the Moon 27646

Regional Tournament Bids

Shark Side of the Moon (#27646),
Alpha Ninjineers (#17589),
and PCR Delta (#37802)


Palm Beach Extravaganza Qualifier

CONGRATULATIONS!

Event Award Team Name Team Number
Champion Cyber Stallions Team #1 16113
Robot Design Subaroos 28658
Project Eagles Beyond Earth 10143
Core Values Robo Dragons 10118
Team Spirit Robo Rays 16111
Judges Award ASTRO BEARS 11796
Coach/Mentor Mark Monroe (Robo Rays) 16111
Robot High Score Subaroos (120 points) 28658
Outstanding Principal Dr. Donald Hoffman
(Howell L. Watkins Middle)
10122

Regional Tournament Bids

Cyber Stallions Team #1 (#16113),
Subaroos (#28658),
Carver Middle Carver Robotics(#10108),
and Seminole Robotics (#10122)


Palm Beach Spectacular Qualifier

CONGRATULATIONS!

Event Award Team Name Team Number
Champion Cybernetic Tigers! 10155
Robot Design Space Invaders 10104
Project Bakinators 10105
Core Values Robo Warriors 10128
Team Spirit Challenger Robotics 10154
Judges Award Robotic Mustangs 16112
Coach/Mentor Angie Ingraham
(Robotics Over Mind)
10153
Robot High Score Robo Warriors (122 points) 10128

Regional Tournament Bids

Cybernetic Tigers! (#10155),
Robo Warriors (#10128),
The Little Einsteins (#39850),
and Robotics Over Mind (#10153)


Glades Middle Qualifier

CONGRATULATIONS!

Event Award Team Name Team Number
Champion Wee Space Station 43437
Technical Design Homestead Stallions 42833
Project Roboletes 35067
Core Values Extra Terrestial 43912
Team Spirit The Bee Team 42049
Rising Stars Ravioli with no Beef 42051
Robot High Score Extra-Terrestrial (88 points) 43912

Regional Tournament Bids

Extra-Terrestrial (#43912) and
Wee Space Station (#43437)


The Greene School Qualifier

CONGRATULATIONS!

Event Award Team Name Team Number
Champion Robotic Wolverines 25737
Technical Design Taz Bots 913
Project Gator Bots 36353
Core Values Cosmic Ninjineers 25907
Team Spirit War Admirals 18504
Judges Award Rawrbots 22930
Coach/Mentor Brett Hannan (astro-pod-ics) 37452
Robot High Score Wild Cards (132 points) 39000

Regional Tournament Bids

Wild Cards (#39000),
Robotic Wolverines (#25737),
Gator Bots (#36352),
and Cosmic Ninjineers (#25907)